Share
Uzaktan Eğitimin Geleceği Paneli

Uzaktan Eğitimin Geleceği Paneli

Uluslararası Uzaktan Eğitim Derneği (UZEG), 16 Ekim 2010 Cumartesi günü saat 10:30-13:30 arasında, Ankara-Vakıflar Genel Müdürlüğü Konferans Salonu‘nda  ‘‘Uzaktan Eğitimin Geleceği‘‘ konulu bir panel düzenlemiştir. Panele; Uzaktan Eğitime ilgi duyan birçok davetli ilgi göstermiştir.

Panelde; UZEG Başkanı Serkan DÜZGÜN gerçekleştirdiği açılış konuşmasında: 20. Yüzyılın başlarında dünyada gerçekleşen teknolojik gelişmeler ile birlikte ülkemizde de Uzaktan Eğitim ve e-öğrenme uygulamalarının üniversiteler başta olmak üzere birçok kurum tarafından uygulanmaya başladığını ifade etmiştir. Ayrıca; Uluslararası Uzaktan Eğitim Derneği olarak, Yurtiçinde ve Yurtdışında, günlük hayatın her aşamasında ve her bilim alanında Uzaktan Eğitim kavramının farkındalık düzeyini arttırmak ve etkinleştirilmesi sağlamanın UZEG’in ana amacı olduğunu, bu amacı gerçekleştirmek için; Kamu kurumları, Üniversiteler, Sivil Toplum Kuruluşları, özel sektör ve araştırmacıları ortak bir platformda bir araya getirmenin, birbiri arasında deneyim ve bilgi paylaşımını sağlamanın derneğin temel prensibi olduğunu vurgulamıştır. Bu doğrultuda hiçbir ideolojik, siyasi, ticari ve akademik önyargıya kapılmadan işbirliği sürecini yönetmenin derneğin en hassas olduğu nokta olduğunu ifade etmiştir. Derneğin misyonu doğrultusunda gerçekleştirilen Uzaktan Eğitimin Geleceği konulu panelin, hedeflerimizi gerçekleştirme yolunda attığımız ilk adım olması dolayısıyla büyük olduğunu ifade etmiştir.

Panelist olarak; Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi ve İnternet Teknolojileri Derneği (İNETD) Başkanı, Doç. Dr. Mustafa AKGÜL; İnternet Teknolojilerinin Uzaktan Eğitime Etkisi içerikli konuşmasını, Öğretmen Akademisi Vakfı Genel Müdürü, Kayhan KARLI; Öğretmen Eğitiminde Uzaktan Eğitim Uygulaması Örneği olarak “Öğretmenin Sınırı Yok” projesini, Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Cengiz Hakan AYDIN; Uzaktan Eğitimde Eğilimler konulu konuşmasını, Sağlık Bakanlığı Uzaktan Sağlık Eğitim Sistemi Sorumlusu, Fatih KARAKAŞ; Sağlık Eğitiminde Uzaktan Eğitim Uygulaması Örneği olarak “USES” projesini, uzaktanegitim.com.tr Yönetim Kurulu Üyesi, A. Malik ÖZTÜRK; Uzaktan Eğitimde Girişimcilik Örneği Olarak uzaktanegitim.com.tr sunusunu, ODTÜ Eğitim Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. M. Yaşar ÖZDEN; Uzaktan Eğitimin Geleceğine Bakış konulu konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Ayrıca; panele katılan YÖK Yürüme Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Ali Ekrem ÖZKUL ülkemizdeki Uzaktan Eğitim ile ilgili gelişmeleri ve Yüksek Öğretimde gerçekleştirilen Uzaktan Eğitim uygulamaları ile ilgili görüş ve değerlendirmelerini ifade ettiler.

Panelin sonunda dinleyici olarak katılan kişiler soru-cevap bölümünde panelistlere Uzaktan Eğitim ile ilgili soru ve düşüncelerini dile getirdiler.

Panelistlere, UZEG adına Yönetim Kurulu adına Serkan DÜZGÜN tarafından Katılım Belgeleri takdim edildi. Panel kokteyl ile sona erdi.